Zubní kaz v ranném dětství

ECC/ Early childhood caries

Zubní kaz je chronické, infekční onemocnění, na jehož vzniku se podílí řada faktorů - mikrobiální osídlení dutiny ústní (přenos bakterie Streptococcus mutans z matky na dítě olizováním dudlíku, lžičky dítěte, líbáním na ústa), malou odolností skloviny vůči kyselému prostředí krátce po prořezání, a řada dietních chyb – podávání slazených nápojů,  neředěných ovocných šťáv opakovaně v průběhu dne, nebo ještě hůře v noci!, a nedostatečná hygiena dutiny ústní. Zanedbání péče o dočasné zuby může způsobit dítěti řadu komplikací – jak lokálních, tak trvalé škody na stálém chrupu, vady skusu, poruchy výslovnosti, tak celkových - zažívací obtíže. Bolest a zubní kaz může působit jako fokální infekce, tj. může způsobit celou řadu závažných onemocnění – zánět močových cest, zánět kloubů atd.



Prevence

1/čistit zoubky 2x denně, hned jak se začnou prořezávat (jednosvazkovým kartáčkem bez zubní pasty - čištění gázou či prstovým kartáčkem je nedostatečné!), čímž odstraňujeme zubní plak a zbytky potravy.

2/být si vědom, že olíznutím dudlíku, olizováním lžičky dítěte při krmení, kousáním ze stejného rohlíku apod. se bakterie vyvolávající kaz přenesou do úst dítěte, zde se trvale usídlí a povedou k poškození jeho zoubků kazem

3/nesmíme mikroorganismům zubního plaku dodávat jejich potravu (cukr, škrob), snažíme se snížit počet situací, kdy jsou zoubky dítěte v kontaktu s cukrem nebo moučnými jídly - nemlsat!, nepodávat sladké nápoje ev. mléko před usnutím anebo během spánku, dítě by mělo po 1 roce věku pít z hrnečku, pozor na plastikové láhve s pitím na dosah celý den, nevhodné jsou granulované čaje, nápoje typu Kubík apod.

4/Od 1 roku lze v malém množství použít k čištění i dětskou zubní pastu a postupně dětský kartáček uzpůsobený tak, aby nedošlo k poranění měkkých tkání dutiny ústní.

5/pravidelně navštěvovat zubního lékaře á 6 měsíců na preventivní prohlídky, možno od prořezání prvních zoubků