Průjem a zvracení u kojenců a batolat

Akutní gastroenteritida u kojenců a batolat

Jedná se o infekční onemocnění (viry, bakterie) charakterizované zvracením, průjmem, možná je horečka. Dítě je ohroženo především ztrátou tekutin (dehydratací).
Léčba – na prvním místě podávat tekutiny zpočátku po malých dávkách (cca 5 ml každých 5min), ideálně rehydratační roztoky, např. Enhydrol (rehydratační roztoky upřednostňujeme, protože organismu dodávají kromě tekutiny i ztracené minerály!), ev. slabý černý oslazený čaj, minerálky – vše chlazené.

Postupně dávky tekutin zvyšujeme až na 30-100ml/kg/ úvodní 4 hodiny. Kojené děti jsou dále kojeny a navíc je nabízen rehydratační roztok. Několik hodin (do zklidnění zvracení) nepodáváme tuhou stravu, pak postupně nabízíme suchary, slané preclíky, banán, rýži, brambor. Vhodné je tuto léčbu doplnit probiotiky. Nepodáváme aktivní uhlí, Endiaron, Smectu aj. Sledujeme stav dítěte, zejména množství moči (u kojenců je někdy zapotřebí papírové pleny vážit, ev. je dočasně nahradit látkovým, abychom si byli jisti, že kojenec alespoň trochu vymočil), v případě, že dítě několik hod (6-8 hod) nemočilo, opakovaně zvrací, odmítá pít, je apatické, je namístě vyhledat lékařkou pomoc a zvážit ev. infuzní léčbu. Úplná úprava stolice k normě může trvat různě dlouhou dobu (až 14 dní).